image
Anorgazmi 1

Anorgazmi, başka bir ifadeyle orgazm olamama, tüm dünyadaki kadınların sıklıkla karşılaştığı cinsel işlev bozukluklarından biridir. Bu cinsel işlev bozukluğu cinsel yaşamda zaman zaman görülebileceği gibi, daha önce hiç tecrübe edilmemesi durumu da olabilir. Günümüzdeyse orgazm olamama sorunu için nedenlerine bağlı olarak uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. 

Kadınlarda boşalamama sorunu tedavi edilmediği takdirde bireyde özgüven eksikliğine, konsantrasyon sorununa ve hatta depresyona kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Üstelik evliliklerde ya da ilişkilerde de çeşitli sorunlara neden olabilir.

Anorgazmi – Orgazm Olamama Sorunu Nedir?

Kadınlarda görülen anorgazmi, orgazm olamama ya da boşalamama gibi isimlerle de nitelendirilebilen bir durumdur. Dünyadaki birçok kadının ortak sorunu olan bu cinsel işlev bozukluğu, bireyin hem cinsel hayatını hem de günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler. Bu alanda yapılan araştırmalara göre erkeklerin neredeyse %100’ü cinsel ilişki esnasında boşalabilirken, kadınlarda bu oran %50-%60 civarındadır.

Cinsel uyarılmalar sayesinde beyin ve genital bölgeler aynı anda çalışır. İnsan vücudunda beş algıyla beraber edinilen cinsel uyarılmalar, vajina bölgesindeki kan kan akışını ve duyarlılığı artırarak sürecin gerçekleşmesini sağlar. Orgazm beyinle gerçekleşen bir durum olurken, genital organların duyarlı oluşu da bu durumu daha kolay bir hale getirir.

Anorgazmi ise yeteri kadar cinsel uyarana sahip olunmasına rağmen cinsel ilişki ya da mastürbasyon gibi seksüel aktiviteler esnasında orgazm olunmaması durumu olarak ifade edilir. Bununla beraber geç, son derece zor ya da zahmetli olarak gerçekleşen orgazm durumu da yine anorgazmi olarak nitelendirilebilir.

Anorgazmi Türleri Nelerdir?

Anorgazmi türlerini beş farklı başlık altında inceleyebilmek mümkündür.

Klitoral Anorgazmi

Klitoris, kadınlarda cinsel hazzın ve uyarılmanın en üst seviyede yaşandığı, orgazm fonksiyonunu sağlayan temel organ olarak bilinir. Mastürbasyon ya da cinsel ilişki sırasında klitoral orgazma ulaşamama haliyse klitoral anorgazmi olarak ifade edilir.

Koital Anorgazmi

Koital anorgazmi, cinsel ilişkinin tam olarak yaşandığı sırada, başka bir deyişle penisin vajinaya girişi durumunda orgazm olamama hali olarak tanımlanır. Günümüzde birçok kadın, bu türden bir boşalamama sorunuyla karşı karşıyadır.

Rasgele (Random) Anorgazmi

Kadının bazı zamanlarda orgazm olması, bazı zamanlardaysa olamaması halinde kendisini gösteren bir orgazm olamama sorunudur.

Erken Orgazm

Erken orgazm, adından da anlaşılacağı üzere cinsel hazza beklenenden daha kısa sürede ulaşılması durumudur. Cinsel birlikteliğin başında görülen bu durumda haz eksikliği yaşanabilir. Ayrıca kadınlarda son derece nadir görülen bir boşalamama sorunudur.

PSAS

PSAS, “Persistent Seksüel Arousement Syndrome” kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçede “Sürekli Seksüel Uyarı Sendromu” anlamına gelen bu durum, kadının günlük yaşamında devamlı olarak cinsel uyarıya maruz kalması ve kontrolsüz bir şekilde orgazm yaşaması olarak tanımlanır. Kadının yaşamını olumsuz yönde etkileyen PSAS, tedavi edilmesi gereken sorunlardan bir diğeridir. 

Anorgazmi Nedenleri Nelerdir?

Anorgazmi

Anorgazmi nedenleri, başka bir ifadeyle boşalamama sebepleri psikolojik ve fizyolojik olarak ele alınabilir. Bu gibi sorunlarda ilk olarak hastalığın fizyolojik yönünün olup olmadığını anlayabilmek adına ayrıntılı bir jinekolojik muayene yapılması gerekir.

Orgazm olamama nedenlerini şu şekilde örneklendirebiliriz:

Psikolojik Faktörler

Kadınlarda boşalamama sorununun en yaygın nedenlerinden biri anatomik yapısı ve cinsellikle alakalı yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Bu gibi durumlarda özellikle de erken yaşlarda edinilen bilgi ve tecrübe eksikleri ön plana çıkar.

Diğer yandan cinsel kimlik yaşının kemale ermeye başladığı dönemlerde yaşanan travmatik olaylar, problemli geçen ergenlik dönemi, ilk cinsel birliktelikte yaşanan travmatik tecrübe, taciz ve tecavüz gibi durumlar da yine boşalamama sorununa yol açabilir.

Otokontrolü yüksek ve mükemmeliyetçi olan kadınlarda orgazm olamama sorunuyla daha sık karşılaşılır. Kendisini serbest bırakamayan, devamlı olarak kontrolü elinde tutmak isteyen kadınlarda boşalamama sorununa daha sık rastlanır.

Fiziksel Faktörler

Vajinada oluşan kuruluk, enfeksiyon, ağrılı cinsel ilişkiye yol açan “Vulvar Vestibulit Sendrom” gibi sağlık sorunları, boşalamama sorunun fiziksel nedenlerindendir.

Diğer yandan hipertansiyon, şeker hastalığı, alkol bağımlılığı, kalp hastalıkları ve bazı nörolojik sağlık sorunları da yine fiziksel faktörlere birer örnek olarak gösterilebilir.

Söz konusu bu nedenlerin şiddetine bağlı olarak kadınlarda geç boşalma ya da boşalamama problemiyle karşılaşabilmek mümkündür. Üstelik travmanın boyutu büyük olduğunda, bu kadınlarda vajinismus sorunuyla da karşılaşılabilir. Vajinismus ise bilinç altında yatan korku ve kaygıyla kadının cinsel ilişki yaşayamaması durumu olarak tanımlanır.

Anorgazminin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Anorgazmi, günümüzde birçok kadının karşı karşıya kaldığı önemli cinsel işlev bozukluklarından biridir. Bu bozukluk kadının cinsel yaşamını büyük ölçüde etkilediğinden evlilikte ya da ilişkilerde sorunlara, mutsuzluğa ve hatta boşanmaya yol açabilir. Bununla beraber kadınlarda boşalamama ağrısı da bu hastalığın sebep olduğu sorunlardan bir diğeridir.

Tüm bunların dışında boşalamama sorununun tedavi edilmemesi halinde kadınlarda özgüven kaybı, cinsel isteksizlik, konsantrasyon kaybı ve bu gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına kendisinde orgazm olamama sorunu olduğunu düşünen kadınların mutlaka bir uzman psikologdan ya da hekimden yardım alması gerekir.

Vajinismus Hastaları Orgazm Olabilir mi?

Vajinismus, dünya genelindeki kadınlarda sıklıkla görülen bir başka cinsel işlev bozukluğudur. Tedavisi mümkün olan bu hastalık birçok kadın açısından sor işareti olurken, cinsel birliktelik esnasında kadının pelvik kaslarının kasılarak penisin vajinaya girişini engellemesi ya da ağrılı, sancılı bir birliktelik yaşanması durumu olarak tanımlanır.

Vajinismus hastaları diğer birçok kadın gibi cinsel uyarılmalar ve yaklaşımlardan zevk alarak orgazm olabilir.

Anorgazmi Nasıl Tedavi Edilir?

Anorgazmi tedavisi için yapılması gereken ilk şey, hastalığın temel nedeninin bulunmasıdır. Bunun için bir uzman psikolog, jinekolog ya da hekimden yardım alınabilir. Jinekolojik muayene sonucunda rahatsızlığın temelinde yatan sorunun anatomik olması durumunda uygun tedavi yöntemleri belirlenerek hastanın psikolojik olarak da destek alması sağlanır.

Bu gibi durumlarda hastalar için genellikle cinsel terapi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler hastalar için çoğu zaman olumlu sonuçlar alınırken, cinsel terapileri bilişsel davranışçı terapiyle desteklemek de önemli faydalar sağlayabilir. Anorgazmi tedavisi sürecinde hastanın cinsel hayata yaklaşımı, yetiştirilme tarzı, anksiyetesi ya da bu gibi sorunları boşalamama sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda hastaya farklı bir bakış açısı kazandırılması, korku ve baskının ortadan kaldırılması gerekir.

Anorgazmi Nasıl Giderilir?

Anorgazmiyi giderebilmek için uzmanlar tarafından önerilen bazı uygulamalar ve yöntemler bulunur. Bu yöntemleri şu şekilde örneklendirebiliriz:

Konsantre Olmak

Kadınların herhangi bir sorun yaşamadan boşalmasının en önemli nedenlerinden biri cinsel ilişki esnasında konsantrasyonunu sağlamış olmasıdır. Kadının cinsel ilişkiye odaklanması, o kadar kolay orgazm olacağı anlamına gelir. Fakat maalesef günümüzde birçok kadın gerek yetiştirilme şekli gerekse toplum baskıları sebebiyle cinsellikten çok uzak bir yaşam sürdürmektedir.

Buna karşın kadınların anorgazmi sorununun üstesinden gelmesi ve kolay bir şekilde orgazm olabilmesi için yapması gereken en önemli şey, zevk almaya ve cinsel temasa konsantre olmaktır. Cinsel birliktelik esnasında partnerinizle yaşadığınız sorunları, günlük hayattaki problemlerini bir anlık da olsa unutun ve yalnızca ilişkinize odaklanın. Böylelikle odağınızdaki konunun çok daha farklı olduğunu anlayacak, daha fazla zevk aldığını fark edeceksiniz.

Teslim Olmak

Kadınlar, yaratılışlarından dolayı genellikle sığınmayı seven varlıklardır. İçgüdüsel olarak güçlü bir erkek modeli kadını rahatlıkla tahrik edebilir. Bu düşünce şekliyle bakıldığında kadının cinsel ilişki esnasında partnerine teslim olması, kolaylıkla orgazm olmasını sağlayacaktır. Üstelik kadının teslim olması da erkeği daha fazla tahrik ederken, böylelikle uyumlu bir cinsel ilişki yaşayabilmek mümkündür.

Vajina Kaslarını Kullanmak

Cinsel birliktelik esnasında kadının vajinal kaslarının gevşemesi, her iki taraf açısından da zevk alma sebebidir. Kadının kolay bir şekilde orgazm olmayı istemesi halinde ilişki esnasında vajina kaslarını kasıp gevşetmesi gerekir.

Vajina kaslarını kontrollü bir şekilde kullanamayan kadınlar için genellikle kegel egzersizleri önerilir. Bu egzersizler sayesinde orgazm olamama sorununun üstesinden gelebilmek mümkündür.

Mastürbasyon Yapmak

Mastürbasyon, kadının kendisini ve vücudunu tanıması, zevk aldığı bölgeleri keşfetmesi açısından en etkili yöntemlerden biridir. Bu uygulama sayesinde birçok kadın ilişkiye daha kolay konsantre olurken, aynı zamanda vücudunu tanıdığından kolay orgazm olmanın yollarını bulabilir.

Kadınlarda mastürbasyonun tek dezavantajı, çok fazla yapılması halinde yine orgazm olamama sorununun ortaya çıkabilecek olmasıdır. Gereğinden fazla mastürbasyon yapan kadınlarda vajinal orgazm çok daha zor bir hale gelir ve bu durumda klitoral uyarılma ihtiyacı ortaya çıkar. Dolayısıyla mastürbasyonda aşırıya kaçmamaya dikkat etmek gerekir.

Klitoral Uyarılar

Bu alanda yapılan araştırmalar, kadınların klitoral uyarılarla daha kolay ve daha fazla orgazm olduğunu göstermektedir. Vajinal orgazm olan kadınların büyük çoğunluğunda klitoral uyarılara ihtiyaç duyulmaktadır.

Boşalamama sorunuyla karşı karşıya olan kadınların cinsel ilişki esnasında klitoral uyarlarla (vibratör, parmak vb.) orgazm olması daha kolaydır. Bu gibi durumlarda kadının partnerinden yardım istemesi faydalı olacaktır.

Genital Estetik Uygulamaları

Kadınlarda cinsel istek ve hazzı artıran uygulamalardan bir diğeri de genital estetik uygulamalarıdır. Kadınların daha kolay bir şekilde orgazm olmasını sağlayan bu uygulamalar, G noktası büyültme ve vajina daraltma olarak örneklendirilebilir.

G noktası, vajinanın 4-5 cm içerisinde ve üst kısmında bulunan, sinirlerden oluşan bir bölgedir. Bu bölgede kadının cinsel hazzı yaşadığı bölge olarak nitelendirildiğinden, söz konusu estetik uygulamasında G nokta aşısı, kadının G noktasına materyaline doğru enjekte edilir. Bu sayede bölgenin alanı genişletilerek kadının daha kolay haz alması sağlanır.

Diğer yandan vajinoplasti uygulamasındaysa vajina cerrahi operasyonla daraltılır. Böylelikle her iki tarafta cinsel ilişkiden büyük ölçüde haz alırken, kadının orgazmı da kolaylaştırılır.

Kadınlarda Orgazmı Geliştiren Yiyecekler

Bazı besinler, macunlar ve vitaminler afrodizyak etkisine sahip olduğundan kadının orgazmını kolaylaştırmasıyla bilinir. Orgazmı artıran yiyeceklere birkaç örnek gösterebiliriz:

 • Patates
 • Muz
 • İncir
 • Bal
 • Çam Fıstığı
 • Çikolata
 • Ginseng
 • Çemen otu
 • İstiridye

Libidoyu ve orgazmı artıran yiyecekleri tüketirken aşırıya kaçmamak önemlidir. Ayrıca bu besinlerin tek başına yeterli olmayacağını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Orgazm olmak, en az erkekler kadar kadınların da hakkıdır. Kadınların cinselliği bir görev gibi kabul etmemesi, temel ihtiyaç olarak kabul etmesi gerekir. Cinsel açıdan sağlıklı ve mutlu olan bir kadının her zaman için daha pozitif, daha mutlu olacağını göz ardı etmemek gerekir. 

Bu internet sitesinin içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir danışan sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitemizde yer alan alıntı ve görüşler açıkça belirtilmediği takdirde resmi görüşlerini yansıtmamaktadır.

Çalışma Saatleri

 • Hafta içi 10:00 - 21:00
 • Cumartesi 10:00 - 21:00
 • Pazar Kapalı
Bizi Takipte Kalın!
© MCS Psikoloji | 2017 - 2023 | Tüm Hakları Saklıdır.