image
Erken Bosalma

Erken boşalma, penisin vajinaya girmesinden önce veya hemen sonra sınırlı bir cinsel uyarılma neticesinde bireyin kontrolsüz bir şekilde boşalması olarak ifade edilir. Erkekler arasında son derece sık rastlanan cinsel işlev bozukluklarından erken boşalma, bireyde ciddi sorunlara yol açan ve tedavi gerektiren bir durumdur.

Tıp literatüründe prematür ejakülasyon olarak ifade edilen bu cinsel işlev bozukluğu, genellikle kişiden kişiye değişebilen, subjektif bir özellik taşır. Buna göre çiftlerin cinsel ilişki beklentisi ve doyum noktasına bağlı olarak erken boşalmanın tanımı da değişiklik gösterebilir. Bu durum çoğu zaman kişinin isteğine bağlı olarak daha erken boşalması olarak ifade edildiğinden, kişinin kendisi tarafından belirlenen ideal birleşme süresine göre prematür ejakülasyon algısı da değişiklik gösterebilir.

Diğer yandan klinik yaklaşımda objektif bir kriter belirlenerek erken boşalma problemi tanımlanmıştır. Klinikte prematür ejakülasyon şu kriterlere bağlı olarak tanımlanır:

 • Penisin vajina ile birleşmeden öncesinde ya da hemen sonrasındaki ilk bir dakika içerisinde boşalmanın gerçekleşmesi
 • Her cinsel ilişkide boşalmanın geciktirilmesinin mümkün olmaması
 • Cinsel birliktelikten kaçınma, yoğun stres ve depresyon gibi belirtiler taşıma

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma, cinsel birlikteliğin başından itibaren boşalmanın geciktirilememesi durumudur. Bununla beraber boşalmanın her zaman için ya da çoğunlukla penisin vajinayla birleşmesinden hemen önce ya da ilk 1 dakika içerisinde gerçekleşmesidir. Bu gibi durumlarda boşalmanın geciktirilememesi halinde stres, moral bozukluğu, cinsel isteksizlik gibi sonuçlar görülmektedir.

Prematür ejakülasyonda biyolojik ve fizyolojik faktörler rol almaktadır. Bu sorun, erkeklerin konuşmaktan kaçındığı, utanç duyduğu bir problem olmakla beraber son derece sık rastlanan ve tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Prematür ejakülasyon ile karşı karşıya olan bir erkeğin semptomları ilk etapta hafif seyredebilir. Fakat erken boşalma tedavi edilmezse semptomların şiddeti artış gösterecek ve çeşitli sorunları da beraberinde getirecektir.

Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

Erken Bosalma 1

Erken gelme sorunu çeşitlilik gösterebilmektedir:

Yaşam Boyu Devam Eden Erken Boşalma

Bu türden prematür ejakülasyon, ilk cinsel birliktelikle beraber görülür ve bireyin yaşamı boyunca devam eder. En az sıklıkta gözlemlenen yaşam boyu devam eden erken boşalma türü, yapılan araştırmalara göre genel olarak erkeklerin %2,3 ila 3,2’sinde görülmektedir.

Kazanılmış Erken Boşalma

Daha sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Psikolojik ya d fizyolojik nedenlerle ortaya çıkan bu durum, erkeklerin %3,9 ila 4,2’si arasında görülmektedir.

Değişken Erken Boşalma

Erken boşalma çeşitleri arasında en çok görülen türdür. Genel olarak erkek toplumunun %8,5 ila 11,4’ünde görülen bu bozuklukta, hasta bazen erken gelme bazense normal boşalma yaşayabilmektedir.

Duyusal (Subjektif) Erken Boşalma

Esasında bu türde, birey gerçek anlamda erken gelme sorununa sahip değildir. Fakat psikolojik ve kültürler faktörlerden kaynaklı olarak erken boşaldığını düşünmektedir. Bu türden bir prematür ejakülasyon, toplumun %5,1 ila 6,4’ünde görülmektedir.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalma nedenleri psikolojik ve biyolojik olmak üzere iki farklı sınıfa ayrılmaktadır:

Psikolojik Nedenler

Psikolojik olarak erken boşalma nedenleri şunlardır:

 • Cinsellik konusunda tecrübesizlik
 • İlişki yeniliği
 • Bireyin kendi vücudu ile alakalı negatif algısı
 • Anksiyete
 • İlişki stresi
 • Aşırı heyecan ve uyarılma
 • Depresyon
 • Yetersizlik hissi
 • Kontrol ve yakınlıkla alakalı psikolojik problemler

Bu türden psikolojik faktörler, ağırlıklı olarak önceden normal boşalma yaşayan, sonrasında erken gelme problemiyle karşılaşan erkeklerde görülmektedir. Diğer yandan yaşam boyu devam eden prematür ejakülasyonun psikolojik nedenleri de şunlardır:

 • Cinsel istismara maruz kalmak
 • Travmatik cinsel ilişki deneyimi
 • Katı cinsel eğitim ve yetiştirilme tarzı
 • Psikolojik koşullanma (yakalanma korkusundan gençlerin mastürbasyon yöntemiyle hızlı boşalması gibi)

Biyolojik Nedenler

Erken boşalmanın biyolojik nedenleriyse enfeksiyon ve sinir sistemi hastalıklarına dayanmaktadır.

Diyabet

Genellikle erkeklerde sertleşme sorunlarına yol açan diyabet, yapılan bir araştırmaya göre sertleşme sorunu olan erkeklerde erken boşalmaya da neden olmaktadır.

Multiple Skleroz

Erken gelme, multiple skleroz hastalarında son derece sık rastlanan bir durum olarak bilinmektedir.

Prostat Bezi Sorunları

Araştırmalar, prostat bezi enfeksiyonlarıyla prematür ejakülasyonun arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Hormon Bozuklukları

Tiroid hormonu bozukluğu, testosteron hormonu eksikliği ya da hipofiz bezi sorunları gibi bozuklukların prematür ejakülasyona neden olduğu bilinmektedir.

Erken Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erken gelme sorunu olan hastalarda pek çok farklı türden belirtiler gözlemlenebilir. Buna göre erken boşalma belirtilerini şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Cinsel birlikteliğin hemen başında ya da ilk birkaç dakika içerisinde boşalmanın gerçekleşmesi
 • Cinsel birliktelik esnasında boşalmanın kontrol edilememesi
 • Cinsel partnerle problemler yaşanması
 • Cinsel birliktelik öncesi ya da esnasında yoğun stres, kaygı, suçluluk ve depresyon yaşanması
 • Libidoda azalma
 • Sertleşme problemi yaşanması ya da birliktelik esnasında sertleşmenin sürdürülememesi

Erken Boşalma Engellenebilir mi?

Erken gelme sorunu olan erkekler, bu problemi kendi başına çözmeye çalıştıklarında uygun olmayan stratejiler geliştirebilirler. Ön sevişme esnasında penisin uyarılma düzeyinin artırılması, cinsel birleşmedeki haz alma süresini kısaltacağından, bu soruna çözüm arayan erkekler ön sevişmeden kaçınabilir. Bu durumsa bireyin partneriyle arasındaki cinsel uyumu ve doyumu olumsuz yönde etkileyecektir. Diğer yandan ilişki öncesinde mastürbasyonla boşalan ve kendisini ikinci, üçüncü birlikteliğe hazırlayan erkeklerse cinsel ortamı daha kaygılı bir hale getirebilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda erkeğin kendi başına çözüm aramak yerinde alanında uzman psikologdan profesyonel yardım alması daha faydalı olacaktır.

Alanında uzman olan çift terapistleri ve psikologlar, erken gelmeyi önlemek için en doğru teknikler hakkında gerekli bilgi sağlayacak olup, hastanın bu sorununun üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır.

Erken Boşalma Tanısı Nasıl Koyulur?

Erken boşalma tanısının koyulabilmesi için bireyin aktif bir cinsel hayatının olması önemlidir. Bu türden bir teşhis için hastanın uzman doktorla uzun bir görüşme gerçekleştirmesi ve fiziki muayene yapılması gerekir. Erken gelme sorunuyla beraber sertleşme bozukluğunun yaşanması halinde uzman hekim tarafından hastanın bazı hormonsal değerlerine bakılır. Ayrıca bu süreçte hastanın tıbbi geçmişinin incelenmesi, doğru bir tedavi belirlenmesi açısından da önemlidir.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken boşalma tedavisi için ilk olarak bu hastalığın altında yatan sebep tespit edilmelidir. Hastalığın sebebi tespit edildikten sonra hastanın durumuna bağlı olarak doğru bir tedavi yöntemi belirlenir. Bu alanda uygulanan tedavilerden bazıları şunlardır:

İlaç Tedavisi

Oral yoldan kullanılan ilaçlar erken boşalma tedavisinde sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. SSRI (Selektif Seratonin Reuptake Inhibitörü) adı verilen ilaçlar her gün ağız yoluyla tablet şeklinde kullanıldığında 5 ila 10 gün içerisinde etkisini göstermektedir.

Diğer yandan bu ilaçların günlük olarak kullanılmasının gerekliliği ve uyku, yorgunluk, terleme, bulantı gibi yan etkiler göstermesi, birçok hastanın tedaviyi yarıda bırakmasına neden olabilmektedir. Aynı nitelikteki ilaçların yeni formu olarak bilinen dapoksetin etken maddeli ilacın cinsel birliktelikten 1-3 saat öncesinde alınması tedavide başarı sağlamaktadır. Günlük kullanım gerektirmediğinden birçok hasta bu yöntemi tercih etmektedir.

Cinsel Terapi

Erken gelmeyi önlemek için tercih edilen en etkili yöntemlerden biri de cinsel terapidir. Uzman psikologlar tarafından gerçekleştirilen cinsel terapi yöntemi, cinsellikle alakalı eksik ve yanlış bilinen birçok durumun önüne geçebilme konusunda da faydalıdır.

Bu türden tedavide genellikle ön sevişmenin uzun tutulması adına birtakım öğretilerde bulunulur. Bu öğretiler sayesinde penis uyarılmasının azaltılması sağlanırken, böylelikle boşalmanın geciktirilmesine yardımcı olunmaktadır.

Egzersiz ve Spor

İdrar kaçıran çocuk ve yetişkinler için önerilen kegel egzersizleri, erken gelme tedavisinde de uygulanan bir yöntemdir. Geciktirme tekniklerinin başında gelen ve günün her saatinde yapılması mümkün olan bu tür egzersizler, pelvik kaslarının çalıştırılmasına yardımcı olmaktadır. Kegel egzersizleri sayesinde hasta, cinsel birliktelik esnasında boşalacağını hissettiği anda pelvik kaslarını kasarak mesane boynunda yer alan kasların da kasılmasını sağlayacak ve dolayısıyla boşalmayı kontrol altına alacaktır.

Kegel egzersizleri, erken gelme konusunda son derece etkili yöntemlerdendir. Bunun dışında pelvik taban kaslarını çalıştıran fitness ve spor da yine bu hastalıkta önemli faydalar sağlayabilmektedir.

Krem ve Jeller

Zamansız olarak gerçekleşen boşalma probleminde tercih edilen bir başka yöntemse lokal anestezi içeren krem ve jellerdir. Cinsel birliktelik öncesinde penise uygulanan bu krem ve jeller, peniste duyu kaybına neden olarak boşalmayı geciktirmektedir. Bu kremler lokal olduğundan dolayı ilaçlarda görülen yan etkiler görülmez.

Diğer yandan krem ve jel kullanımı, miktarına bağlı olarak kadın ve erkekte orgazm hissinin kaybına neden olabilir. Bununla beraber kullanılan jellerin kötü kokusu, ilişki esnasında pek de hoş olmayan bir ortama neden olabilmektedir.

Cerrahi Tedaviler

Cerrahi tedaviler, genellikle geri dönüşü olmayan ve son çare gerektiren hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavinin mantığı, hastanın penisinin gereğinden fazla duyarlı olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu doğrultuda uygulanan cerrahi tedavilerle, penise giden sinirlerin çeşitli yollarla kesilerek bu duyarlılığın azaltılmasını hedeflenmektedir.

Erken boşalma tedavisinde tercih edilebilecek en doğru yöntem için uzman hekimlere müracaat edilmesi ve kişiye özel bir tedavi planlamasının yapılması gerekmektedir. Erken gelme gibi bir sağlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, en kısa sürede bir uzman hekime ya da psikoloğa müracaat etmelisiniz.

Erken Boşalma Tedavi Edilmezse Nasıl Sonuçlanır?

Zamansız boşalma problemi, türüne ve daha önce uygulanan tedavi yöntemine bağlı olarak tekrar edebilir. Erken boşalma tedavi edilmezse çiftler arasında cinsel sorunlar, mutsuzluk, huzursuzluk, psikolojik problemler, cinsel ilişkiden kaçınma ve istenmeyen ayrılıklar yaşanabilir. Bu nedenle hastanın erken boşalma sorunu karşısında tedavi olması gerekmektedir.

Bu internet sitesinin içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir danışan sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitemizde yer alan alıntı ve görüşler açıkça belirtilmediği takdirde resmi görüşlerini yansıtmamaktadır.

Çalışma Saatleri

 • Hafta içi 10:00 - 21:00
 • Cumartesi 10:00 - 21:00
 • Pazar Kapalı
Bizi Takipte Kalın!
© MCS Psikoloji | 2017 - 2023 | Tüm Hakları Saklıdır.