image
Gec Bosalma

Erkeklerin bazı zamanlarda cinsel hazzı artırabilmek adına boşalmayı ertelemesi normal bir durum olarak değerlendirilir. Fakat bu durumun kontrol dışı gerçekleşmesi durumunda geç boşalma sorunundan bahsedebilmek mümkündür.

Erkeklerde geç boşalma sorunu, çoğu zaman psikolojiyle alakalı durumlara bağlı olarak ortaya çıkar. Bir tür cinsel işlev bozukluğu olarak ifade edilen bu durum, cinsel hayatı ve partnerle olan ilişkiyi de olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda erkeklerin bir uzman hekim ya da uzman psikologdan yardım alması gerekmektedir. 

Geç Boşalma Sorunu Nedir?

Tip literatüründe gecikmiş ejekülasyon, anorgazmı ve gecikmiş orgazmı gibi isimlerle de ifade edilen geç boşalma, nadiren karşılaşılan ancak tedavi edilmediği takdirde ciddi psikolojik sorunlara yol açan bir sağlık sorunudur. Erkeğin cinsel olarak uyarılmasına rağmen normalden daha uzun süre boşalamaması durumu olarak ifade edilen geç gelme sorunu, bazı erkeklerde hiç boşalamama olarak görülebilmektedir.

Erkeklerde geç boşalma tanısında boşalma yani ejekülasyon süresi için belli bir kestirim tanımlanırken, çoğu zaman normal boşalma süresi 7 dakika ve üzeri olarak kabul edilmektedir. 25 dakikayı aşan boşalamama durumundaysa geç boşalma değerlendirmesinin yapılması önerilir. Bu konuda daha önce yapılan araştırmalar vajinal boşalma süresinin 7 ila 25 dakika arasında olduğunu ve bu süreyi geçen çiftlerin durumdan şikayetçi olduğunu göstermektedir.

İstemsizce geç boşalma durumuyla karşı karşıya kalan erkekler, cinsel birliktelik esnasında tedirginlik yaşamakta ve boşalmanın hiç gerçekleşmeyeceğini düşünmektedir. Bu durumun sıklıkla tekrar etmesiyse erkeğin partneriyle olan ilişkisini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Geç gelen ya da hiç gerçekleşmeyen boşalma, hastanın psikolojisini büyük ölçüde etkilediğinden özgüven eksikliği ve kaygı gibi sorunları da beraberinde getirir. Üstelik bu gibi sorunlar geç gelme probleminin daha sık yaşanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla geç ejekülasyon sorunu yaşayan erkeklerin mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekmektedir.

Geç Boşalma Türleri Nelerdir?

Gec Bosalma 1

Geç boşalma sorunu, genellikle gösterdiği semptomlara bağlı olarak farklı türlere ayrılmaktadır. Geç boşalma türlerinden kısaca bahsedebiliriz.

Yaşam Boyu Süren Geç Boşalma Sorunu

İstemsizce geç boşalma sorunu, bireyin cinsel açıdan etkin olduğu dönemden itibaren görülmektedir.

Sonradan Edinilmiş Geç Boşalma Sorunu

Sonradan edinilmiş olan boşalamama ya da geç gelme sorunu, standart bir cinsel işlev döneminden itibaren ortaya çıkmaktadır.

Yaygın Görülen Geç Boşalma Sorunu

Yaygın olarak görülen erkeklerde uzun süre boşalamama sorununda, semptomlar partnerle ya da cinsel aktivitelerle sınırlı olmazken, her durumda ortaya çıkabilmektedir.

Durumsal Geç Boşalma Sorunu

Durumsal olarak gerçekleşen boşalamama durumu, sadece belirli bir partner ya da cinsel aktivite esnasında belli başlı koşullar dahilinde gerçekleşmektedir.

Erkeklerde Geç Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Çoğu uzmana göre erkeklerde uzun süre boşalamama sorunu, çoğu zaman tümüyle psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişen bir durumdur. Doğru terapi yöntemleri sayesinde bu sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür.

Bu cinsel işlev bozukluğuyla alakalı yürütülen çalışmalar, geç gelme ya da boşalamama sorununun toplum baskısı ve aile problemlerinden kaynaklı olduğunu göstermektedir. Geç boşalma nedenleri olarak ifade edilebilecek faktörlerse şunlardır:

 • Çocukluk döneminde taciz ya da cinsel istismara uğramış olmak
 • Toplum ve aile baskısı
 • Stresli bir evlilik hayatı
 • Cinselliğe kapalı olan bir ortamda yetişmek ve ilişki yaşamaya karşı olmak
 • Sigara, alkol ve madde bağımlılığı
 • Antidepresan kullanımı
 • Aşırı korkulu ve stresli olma
 • İş hayatında karşılaşılan problemler

Bununla beraber istemsizce geç boşalma sorununda kronik rahatsızlıkların, kullanılan bazı ilaçların, cerrahi operasyonların, üreme sistemini etkileyen sağlık sorunlarının ve bu gibi faktörlerin de etkili olduğu düşünülmektedir.

Geç Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erken boşalmaya kıyasla oldukça ender olarak görülen geç gelme sorunu, çoğu evliliklerde boşanmaya kadar giden ciddi bir problemdir. Dolayısıyla semptomlarını göstermeye başlamasıyla beraber hastanın tedavi için bir uzmana müracaat etmesi gerekir.

Çoğu zaman psikolojik problemlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu sorun, doğru terapi yöntemiyle kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Bazı hastalardaysa bu cinsel işlev bozukluğu fiziksel rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Bir erkeğin cinsel uyarılmaya rağmen yaklaşık 30 dakika içerisinde boşalamaması halinde geç ejekülasyondan bahsedebilmek mümkündür. Bazı hastalar cinsel birliktelik esnasında yeteri kadar haz duyamazken ya da doyum yaşayamazken, buna karşın oral yoldan ya da el yardımıyla gerekli hazzı duyabilmektedir.

Diğer yandan bu türden bozukluğa sahip olan erkeklerden bazılarıysa yalnızca mastürbasyon yoluyla boşalabilmektedir. Bütün bu durumların bir erkekte gözlemlenmesi durumunda bir uzman psikolog ya da hekime müracaat edilmesi gerekmektedir.

Geç Boşalma Tanısı Nasıl Koyulur?

Erkeklerde geç boşalma tanısı, alanında uzman olan hekimler, cinsel terapistler ve uzman psikologlar tarafından koyulmaktadır. Bu türden bir hastalığın teşhisi için uzmanlar tarafından hastanın şikayetleri ve tıbbi geçmişinin dinlenmesi gerekmektedir.

Erkeklerde geç gelme sorununun tanısında dikkat edilen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin en önemlisi ise belirtilerin en az 6 ay süreyle devam ediyor olmasıdır. 6 ay ve üzeri belirtilerin gözlemlendiği bir erkekte geç ejekülasyondan bahsedebilmek mümkündür.

Geç Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geç boşalma tedavisi, günümüz şartlarında cinsel terapi yöntemleriyle mümkündür. Uzman psikolog ya da terapistler tarafından uygulanan yöntemlerinin birçoğu bilişsel davranışçı terapi içermektedir.

Erkeklerde görülen boşalamama ya da geç gelme sorununun tedavisi ve bu tedavi için tercih edilen terapi yöntemleri, ilk olarak cinsellikle alakalı bilinen yanlışlıkları ortadan kaldırmak ve eksikleri tamamlamak üzerinedir. Örneğin, bu tedavilerde kadınlar ve erkeklerin eş zamanlı olarak orgazm olması gerektiği gibi abartılı düşüncelerin giderilmesi sağlanır. Erkek ve kadınların aynı anda orgazm olması, o çiftin cinsel açıdan çok uygun olduğu anlamına gelmemektedir. Ayrıca bu yöntemlerde cinsellikle alakalı kaygıların hafifletilmesi de sağlanmaktadır.

Cinsel terapi yönteminde;

 • Ön sevişme esnasında duyulan hazzın ve uyarının artırılması sağlanmaktadır.
 • Hastanın boşalma kontrolü yerine cinsel hazza odaklanmasına yardımcı olunmaktadır.
 • Cinsel birliktelik esnasında vücudun yeteri kadar gevşetilmesi öğretilmektedir.
 • Cinsel birliktelik öncesinde mastürbasyon ya da oral seks deneyimi önerilebilmektedir.

Cinsel ilişkinini bir görev olarak değil, haz ve keyif işlevi olduğunun anlaşılması, birliktelik esnasında vücudu kasmak yerine gevşetilmesini sağlaması önemlidir. Erotik söylemler, cinsel fanteziler, aşk oyunları cinsel uyarılmayı en çok artıran faktörler arasında yer alırken, aynı zamanda boşalmayı da kolaylaştırmaktadır. Bu tedavi yönteminde uzmanlar tarafından bireyin karakter yapısıyla alakalı problemlerde farkındalık oluşturulmaktadır. Bununla beraber diğer partner için bazı ödev ve önerilerde bulunularak, ilişki motivasyonunun artırılması sağlanabilmektedir.

Erkeklerde görülen geç ejekülasyon tedavisi genellikle 8-10 seansta sonuçlandırılabilmektedir. Bireyin tedavi konusunda istekli olması, verilen ödevleri yerine getirmesi, terapistine güvenmesi ve önerilere uyum sağlaması, tedavinin kısa sürede sonuçlanması açısından önemlidir.

Bu internet sitesinin içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir danışan sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitemizde yer alan alıntı ve görüşler açıkça belirtilmediği takdirde resmi görüşlerini yansıtmamaktadır.

Çalışma Saatleri

 • Hafta içi 10:00 - 21:00
 • Cumartesi 10:00 - 21:00
 • Pazar Kapalı
Bizi Takipte Kalın!
© MCS Psikoloji | 2017 - 2023 | Tüm Hakları Saklıdır.