image
Iliski Problemleri

Birçok çift, yaşadığı ilişkinin sorunsuz ve mutlu bir şekilde ilerlemesini ister. Fakat problemler de ilişkinin bir parçasıdır ve çoğu zaman karşı karşıya kalınan bir durumdur. İlişki problemleri çoğu zaman iletişimsizliğe dayansa da zaman zaman farklı nedenlerden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Çiftler bazı zamanlarda bu sorunları kendi aralarında çözüme kavuşturabilir. Ancak bazen de bu sorunlar büyür ve içinden çıkılamayacak bir hal alır. Bu gibi durumlarda daha sağlıklı bir ilişki yürütebilmek adına uzman psikolog ve çift terapistlerinden profesyonel bir yardım alınması gerekir.

Hemen her ilişkinin dinamikleri farklı olsa da ilişki problemleri konusunda akla gelebilen ortak problemler de bulunur. Bu sorunlar neticesinde bazen tartışmalar ortaya çıkabilir. Her ne kadar tartışmalar çoğu zaman olumsuz bir durum olarak algılansa da saygı ve sevgi çerçevesinde gerçekleştirilen tartışmalar ilişkiye bazı kazanımlar sağlayabilir. Fakat bu durumun aksine yaşanan tartışmalarsa ilişkiyi bir çıkmaza sürükleyecektir. Dolayısıyla çiftlerin bu gibi durumlarda dikkat etmesi gereken en önemli konu, o sınırı aşmamaktır. Buna karşın yaşanan tartışmaların ilişkiyi zedelemesi durumunda bir profesyonelden yardım almaları önerilir.

İlişki Problemleri İlişkideki Sorunların Nedeni mi Sonucu mu?

Iliski Problemleri 1

İlişki problemleri ile alakalı merak edilen pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de bu problemlerin ilişkideki sorunların nedeni mi yoksa sonucu mu olduğudur. Günümüzde birçok çok çift bu soru için yanıt arar. Uzmanlara göre iletişim problemleri, ilişkideki problemlerin hem sonucu hem de nedenidir.

Her bireyin karşısındaki kişiyle iletişime geçme şekli farklılık gösterir. Buna karşın doğru iletişim kurmaya yönlendiren bazı ortak ilkeler de bulunur. Duygulardan ziyade tepkilerin kontrol altında tutulması, amacın belli olması, soruların sadece bilgi almak ve merakı gidermek amacıyla yöneltilmesi, bireyin ne hissettiğini doğru bir şekilde karşı tarafa iletmesi, doğru iletişim temel ilkeleri arasında yer alır.

İlişkilerde En Sık Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

İkili ilişkilerde yaşanan ilişki sorunları, genellikle kaygı, korku, kıskançlık, sağlıksız iletişim gibi problemlerden kaynaklanır. Her ne kadar çiftler sorunsuz bir ilişki yürütmek istese de farklı düşünce ve karakter yapısına sahip olan iki insanın dönem dönem çatıştığı konular olabilir. İlişkilerde yaşanan birçok sorunun temel problemi iletişime geçme konusunda yaşanan sorunlardır. Birçok insan muhatabıyla sağlıklı bir iletişim kuramadığından ikili ilişkilerde çeşitli sorunlarla karşılaşır.

Gerek aile bireyleri arasında gerekse ilişkilerde temel gereksinimler karşılanmadığında çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu sorunlarda kendisini daha çok iletişim halindeyken gösterir. İlişkileri çıkmaza sürükleyen problemlerin temelinde iletişim konusunda yaşanan aksaklıklar yatar. Bu aksaklıklar bazen ilişkinin sonlanmasına bazense çıkmaza girmesine neden olur. En çok görülen iletişim problemleriyse şunlardır:

Eksik ve Sağlıksız İletişim

Eksik ve sağlıksız iletişim, başka bir deyişle iletişimsizlik, ikili ilişkilerde en çok görülen iletişim sorunlarından biridir. Hemen her ilişkide güzel duygular olduğu kadar hissedilen olumsuz duygular da paylaşılmalıdır. İlişkilerde taraflardan her ikisinin de hoşlanmadığı ya da yolunda gitmediğini düşündüğü konuları dile getirmesi son derece önemlidir.

Bu durumu bir örnekle açıklamamız gerekirse; akşam için patlıcan yemeği yaptığınızı varsayalım. Eşiniz yemeği sonuna kadar yedi ve siz de onun yemeği çok beğendiğini düşünerek haftada bir patlıcan yemeği yapmaya başladınız. Ancak eşiniz patlıcan yemeğini hiç sevmiyor ama kırılmanızı istemediği için de bunu dile getiremiyor. Siz de bu durumdan habersiz olduğunuz için her hafta bu yemeği yapmaya devam ediyorsunuz. İlişkilerde yaşanan problemler bazen bu örnekten farksız olabilir. Dolayısıyla çiftlerin birbirine karşı dürüst olmadı, hoşlandığı, hoşlanmadığı durumları diğeriyle paylaşması gerekir. Bu paylaşımların saygı ve sevgi çerçevesinde olması, tartışma boyutuna çıkarılmaması da önemlidir.

Güven Sağlayamamak

İkili ilişkilerin en önemli temellerinden biri güvendir. Hemen her insan için hayatına yeni biri girdiğinde güven oluşturma aşaması olur ve süreç son derece doğaldır. Fakat belirli bir süre geride bırakılmış olmasına rağmen çiftlerden birinin diğerine karşı hala güven duymaması durumunda dikkat edilmesi gereken iki konu vardır. Siz mi güven duyma konusunda problemlisiniz yoksa karşınızdaki kişi mi gerçekten güven vermiyor?

Bir birey geçmiş tecrübeleri nedeniyle insanlara karşı olan güvenini kaybetmiş olabilir. Bu gibi durumlarda bireyin geçmiş tecrübelerini bir kenara bırakarak her insanın aynı olmayacağını, karşısındaki insanın farklı biri olduğunu ve dolayısıyla ona bu haksızlığı yapmaması gerektiğini kabullenerek mevcut ilişkisine odaklanması gerekir. Birey tek başına güven sorununun üstesinden gelemediğinde de mutlaka bir uzman psikologdan profesyonel destek almalıdır.

Kişisel Alan Bırakmamak

Hemen her birey birini çok sevdiği zaman devamlı olarak onunla zaman geçirmek isteyebilir. Bu durum her ne kadar ilişkinin başında kulağa hoş gelse de ilerleyen süreçlerde bu durumdan kaynaklı olarak sorunlar çıkması kaçınılmaz bir sondur. İlişkide çiftlerin birbirine kişisel alan bırakması, ilişkinin devamlılığı ve selameti açısından son derece önemlidir. İş ya da okul gibi sorunlulukların haricinde her iki taraf için de kişisel olarak var olma ihtiyacı bulunur. Arkadaşlarla ya da aileyle vakit geçirme, bazen de yalnız kalarak kendiyle vakit geçirme gibi durumlar da bu ihtiyaçlar kapsamındadır. Bu nedenle çiftlerin birbirine saygı duyması ve gerekli olan bu kişisel alanı sağlaması gerekir.

Aile Bireylerini İlişkiye Dahil Etmek

En çok görülen iletişim sorunlarından bir diğeri de aile bireylerini ilişkiye dahil etmektir. Hiçbir aile, çocuklarının bilerek ya da isteyerek üzülmesine neden olayı istemez. Fakat bazen istemeden de olsa çocuklarının ilişkisinde sorunlara neden olabilir. Çiftlerin bu gibi durumlarda ilişkisini olumsuz etkileyecek durumların önüne geçebilmek için belirli sınırlar koyması gerekir. Fakat bu sınırları belirlerken her iki tarafından aile bireylerine karşı aynı tutumun sergilenmesi önemlidir. Bir tarafın ailesi için daha esnek, diğer tarafından ailesi içinse daha katı kurallar getirmek de yine ilişki sorunlarına neden olacaktır. Dolayısıyla her konuda olduğu üzere aile bireylerini ilişkiye dahil etmeme konusunda da eşit bir tutum sergilenmelidir.

Cinsel Sorunlar

Cinsel sorunlar, ikili ilişkilerde sıklıkla karşımıza çıkan bir diğer sorundur. Çiftler arasındaki iletişimi ve ilişkideki mutluluğu önemli ölçüde etkileyen faktörlerden biri de sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayattır. Çiftlerden birinde ya da her ikisinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan cinsel ilişki problemleri, ilişkiyi ciddi ölçüde sarsabileceği gibi çeşitli psikolojik sorunlara da yol açabilir. Dolayısıyla ilişkilerde kadın ya da erkek fark etmeksizin vajinismus, erken boşalma ve bunun gibi çeşitli cinsel işlev bozuklukları ve cinsel ilişki problemleri için mutlaka bir uzman psikolog yardımı gerekir.

Maddi Problemler

Maddi problemler de yine çiftler arasında sıklıkla karşılaştığımız ilişki sorunları arasında yer alır. Para nedeniyle ortaya çıkan sorunlar çoğu zaman ilişkinin zedelenmesine ve çiftlerin kopma noktasına gelmesine neden olabiliyor.

Çiftlerin para konusunda birbirine karşı dürüst olmaması, açık ve net bir şekilde konuşmaması durumunda maddi problemler haline dönüşür. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek adına yapılabilecek en doğru şey para yönetimini birlikte gerçekleştirmektir. Fakat bu gibi sorunların üstesinden tek başına gelemeyen çiftlerin bir uzmandan destek alması da önemlidir.

İlişki Problemleri Nasıl Aşılır?

Günümüzde birçok çift başa çıkamadığı sorunları için “ İlişki problemleri nasıl çözülür? ” sorusuna yanıt arar. İlişkilerde yaşanan sorunları çözüme kavuşturabilmek için öncelikle çiftlerin birbirine karşı yardımlaşmaya, uzlaşmaya ve ortak bir karara vararak bu kararı uygulamaya geçirmeye yönelik bir motivasyona sahip olması gerekir. Bu motivasyon son derece önemli olurken, bu durumda birbirlerine karşı esnek, affedici ve kabullenici olmaları zorunludur. Özellikle de birinin diğerine karşı hatalarını, eksikliklerini ve karakteristik özelliklerini hoşgörülü karşılaması, zaman içerisinde ilişkiyi besleyerek daha güçlü ve sağlıklı bir hale getirir.

İlişki problemlerini aşabilmek için atılması gereken ilk adım, çiftlerin karşılaştıkları sorunların iletişimsizlik ve yanlış anlamalar neticesinde ortaya çıktığının farkına varmalarıdır. Günümüzde birçok çift, karşısındakinin neyi neden söylediğini çok iyi bildiğine inandığı için bu anlamda kendi yorumlarının doğru olup olmadığını kontrol etmeye ihtiyaç duymazlar. Bu durumda neticesinde çoğu zaman çatışmalar ortaya çıktığından, zihin okuma adı verilen bu durumun önüne geçilmesi son derece önemlidir.

Çiftlerin sorunlarını aşabilmesi için dikkat etmesi gereken konulardan bir diğeri de birbirini karşılaştırıp ayırt etmektir. Bu durumda çiftlerin partneriyle arasında olan benzerliklerini, farklılıklarını, özelliklerini ve bu gibi ayrıntıları karşılaştırması ve ayırt etmesi, olumsuzluklarını büyütüp sorun haline getirmekten vazgeçmesini, onu özel kılan yönlerine odaklanmasını sağlayacaktır. Üstelik bu yöntem, kişinin sahip olduğu kendi özelliklerini sevmesini de sağlayacaktır.

İlişkilerde en temel problemleri aşabilmek için yapılması gereken bir diğer şey de sorunun köküne inerek ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Kişinin, partnerinin kendisine zarar veren ya da sinirlendiren bir şey yapması durumunda, bunu neden yaptığını bulmaya odaklanması gerekir. Bu davranışın altında yatan sebep bir çocukluk travmasına, özgüven ya da psikolojik soruna dayanıyor olabilir. Dolayısıyla sorunun neden olduğu tespit edildiğinde, çözümü de çok daha kolay bir hal alacaktır.

Diğer yandan çiftlerin sağlıklı iletişim kurma ya da sorunlarını çözüme kavuşturamaması durumunda ilişki problemlerinin çözüme kavuşturulması için mutlaka uzman desteği alması gerekir.

Sağlıklı Bir İlişki için Uzman Psikolog Yardımı Alabilirsiniz!

Sağlıklı evlilik ve ilişki, hemen her çiftin yaşamı boyunca mutlu bir hayat sürdürebilmek için isteyeceği şeylerden biridir. Fakat evlilik ya da ilişki içerisinde olan bireyler, çeşitli kültür, karakter ya da bu gibi özelliklerle bir arada yaşam sürdürürken dönem dönem çatışmalar yaşayabilir. Bu çatışmalar çoğu zaman ilişkinin dinamiği sayıldığından doğal bir durum olarak kabul edilir. Ancak bu çatışmaların ilişkiyi zedeleyecek ve olumsuz yönde etkileyecek düzeye ulaşması durumunda bir sorun olarak kabul edilir ve profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyulur.

Çiftler için yürütülen terapi programları, ilişki sorunları yaşayan çiftler için olduğu kadar, sağlıklı bir ilişki yürütmek isteyen çiftler için de faydalı bir süreçtir. Buna göre çift terapisine yalnızca sorun yaşayan çiftler değil, karşısındakiyle sağlıklı bir iletişim kurmak ve evliliğini ya da ilişkisini dolayısıyla yaşamını daha mutlu bir hale getirmek isteyen çiftler de tercih edebilir.

Uzman psikologlar tarafından yürütülen terapi seansları sayesinde her çift, yaşadığı sorunun nedeni hakkında bilgi alabileceği ve sorunlar karşısında nasıl mücadele edebileceği konusunda bilgi edinir. Uygulanan terapi yöntemleri çoğu zaman çiftler arasındaki sorunlara bağlı olarak değişirken, bu yöntemlerin büyük çoğunluğunda çiftlerin sorunlar karşısında nasıl bir tepki vermesi ve sorunun üstesinden nasıl gelebileceği öğretilir.

Sizde eşinizle ya da partnerinizle yaşadığınız sorunlar için ve daha sağlıklı bir ilişki yürütmek için kliniğimizdeki uzman psikologlardan yardım alabilir, daha huzurlu bir yaşam sürdürebilirsiniz. 

Bu internet sitesinin içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir danışan sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitemizde yer alan alıntı ve görüşler açıkça belirtilmediği takdirde resmi görüşlerini yansıtmamaktadır.

Çalışma Saatleri

  • Hafta içi 10:00 - 21:00
  • Cumartesi 10:00 - 21:00
  • Pazar Kapalı
Bizi Takipte Kalın!
© MCS Psikoloji | 2017 - 2023 | Tüm Hakları Saklıdır.